Dobrovoljno darivanje krvi

Odjeli Dobrovoljno darivnje krvi

Akcije dobrovoljnog darivanja krvi

OBAVIJEST

Poštovani darivatelji krvi!

Prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo akcije dobrovoljnog darivanja krvi za osiguranje dovoljnih količina krvi i osiguranje funkcioniranja zdravstvene skrbi i dalje se redovito održavaju uz najviši higijenski standard u prostorima provođenja akcije uz strogo pridržavanje mjere osobne udaljenosti između osoba i to na najmanje 1 metar, a poželjno 2 metra osobne udaljenosti, kako bi se spriječilo širenje zaraze novim koronavirusom tijekom provođenja akcija.

Molimo Vas da se odazovete na akciju kada primite poziv za darivanje krvi jer krv je lijek koji je i u ovim vremenima neophodan za liječenje naših bolesnih sugrađana.

Zahvaljujemo se svim darivateljima krvi!

PROSINAC 2024.

Datum

Radna organizacija

Adresa

Vrijeme akcije

03.12.

Infobip

Utinjska ul. 29

9:00-14:30

03.12.

CK Našička

Našička ul. 4

15:00-18:00

06.12.

HPB

Varšavska ul. 9

10:00-14:00

06.12.

HCK

Ul. Crvenog križa 12

12:00-14:00

13.12.

Elektra

Gundulićeva ul. 32

7:30-12:00

13.12.

2Life Fitness

Zagrebačka avenija 94

14:00-17:00

16.12.

Vinogradska bolnica

Vinogradska cesta 29

9:00-12:00

17.12.

O.A. Sesvete

Ninska 11 C

13:00-17:30

18.12.

Zagreb Jug

Siget 18 A

13:00-17:00

19.12.

Zagreb Zapad

Ilica 223

13:00-17:30

ZAHVALJUJEMO SE NA VAŠEM ODAZIVU I DOLASKU NA AKCIJU.

Brzi pristup

Kontakt

Tel. 01/5582-125

Fax: 01/3770-681

Email: ddk@ckzg.hr

Djelatnici:

Ana-Marija Viduka
Email: ana-marija.viduka@ckzg.hr

Tamara Dinter
Email: tamara.dinter@ckzg.hr

Djelatnosti

Kap po kap od 1923. do danas

26. veljače 1923. godine u Ginekološkoj klinici u Petrovoj, današnjoj Klinici za ženske bolesti i porode obavljena je prva transfuzija krvi uz najveći rizik za primatelja krvi jer je obavljena bez određivanja krvne grupe. Nažalost ishod i sudionici ovog velikog događaja su nam nepoznati.

 

Samo godinu dana poslije, 1924. godine u istoj klinici obavljena je transfuzija krvi uz određivanje krvne grupe, što predstavlja daleko veću sigurnost za primatelja.

1925. godina od velike je važnosti u povijesti ove grane medicine, ali i djelatnosti Crvenog križa jer nam iz te godine potječu informacije o prvim darivateljima krvi imenom i prezimenom.

Od 1925. godine polako raste broj transfuzija krvi iz godine u godinu.

Do 1953. godine u Hrvatskoj nije postojalo organizirano dobrovoljno darivanje krvi, sve se svodilo na obiteljska, prijateljska i plaćena darivanja krvi.

Utemeljitelj i promotor akcija darivanja krvi u Hrvatskoj je Hrvatski Crveni križ. Prva organizirana akcija darivanja krvi održana je 25. listopada 1953. godine u Željezari Sisak u organizaciji upravo Hrvatskog Crvenog križa. Uslijedila je akcija u zagrebačkoj tvornici Franck koja je održana 2. studenog iste godine te je time započelo organizirano prikupljanje odnosno darivanje krvi.

Danas se akcije darivanja krvi provode u organizaciji 110 općinskih i gradskih društava Crvenog križa u cijeloj Hrvatskoj. Kao i u počecima, osnovna načela darivanja krvi su: dobrovoljnost, anonimnost, solidarnost i besplatnost.

Vi upravo pregledavate stranicu Crvenog križa Grada Zagreba, i mi Vas pozivamo da sa nama pišete sadašnjost i budućnost darivanja krvi u našoj organizaciji, što će Vaša/naša djeca čitati kao povijest.

Javite se u Crveni križ Zagreba i pišimo povijest zajedno.

Od odluke do darivanja

Prema definiciji koju su odredile Međunarodna udruga transfuziologa (ISBN), Međunarodni pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC), Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Europsko vijeće (Council of Europe), a koja je prihvaćena u svim zemljama svijeta:

 

  • Dobrovoljni darivatelj krvi je osoba koja daruje krv, plazmu ili stanične dijelove krvi po svojoj slobodnoj volji i ne prima za to nikakvu naknadu, ni novčanu niti na način koji se može smatrati nadomjestkom novca. Skromna uspomena (dar) i osvježenje nakon davanja krvi prihvatljivi su za dobrovoljno davalaštvo krvi.
  • Dobrovoljni darivatelj krvi je posredan, aktivan sudionik u liječenju bolesnika, tj.on je aktivna veza između zdravog dijela društva i bolesnika.

Dobrovoljni darivatelj krvi može biti svaka zdrava osoba od 18 do 65 godina starosti (u iznimnim slučajevima do 70 godina), tjelesne težine proporcionalne visini (minimalno 55 kilograma), ukoliko vrijednost sistoličkog krvnog tlaka nije ispod 100mm/Hg i ne prelazi 180mm/Hg, a dijastoličkog ne smije biti ispod 60mm/Hg, niti iznad 110mm/Hg. Puls osobe ne smije biti manji od 50, niti viši od 100 otkucaja u minuti, a tjelesna temperatura ne smije prelaziti 37°C .

Ukoliko zadovoljavate sve ove kriterije, možete pokušati darovati krv.

Kada ste donijeli odluku o tome da krv želite darovati, javite se u Crveni križ ili pogledajte popis akcija gdje možete darovati krv.

Kada dođete na akciju darivanja krvi, ponesite osobnu iskaznicu, vozačku dozvolu ili putovnicu i samo hrabro! Prvo Vas očekuje pregled hematologa koji će provjeriti imate li dovoljno željeza u krvi. Ukoliko imate, slijedi liječnički pregled. Liječnik će Vam provjeriti vrijednosti krvnog tlaka i rad srca te obaviti kratak razgovor s Vama, koji je od velike važnosti kako bi se procijenilo Vaše zdravlje.

Kada ste sve prošli, djelatnik Crvenog križa će Vas upisati u bazu podataka, uručiti mali znak zahvalnosti i konačno ste došli do onog najvažnijeg dijela, zbog kojeg ste došli.
Smjestiti ćete se na krevet gdje će Vam tehničar uvesti iglu u krvnu žilu i time počinje proces darivanja krvi koji traje 7 do 10 minuta.

Do kraja postupka, darovati ćete 450 ml krvi i time ste postali dobrovoljni darivatelj krvi, član mnogobrojne Obitelji u Republici Hrvatskoj i u svijetu. Čestitamo!

Razlozi privremenog odbijanja za darivanje krvi

Mnogo je razloga zašto osoba može biti privremeno odbijena za darivanje krvi i nije ih moguće sve nabrojiti zato ćemo Vas upoznati sa nekima, onima koji su najčešći

 

  • smanjen hemoglobin
  • visoki ili niski krvni tlak
  • lakše akutne bolesti (prehlada)
  • žene za vrijeme menstruacije ili dojenja,
  • alkoholizirano stanje
  • nakon primanja transfuzije
  • nakon operativnih zahvata

Svakako, odluku o tome smijete li darovati krv ili ne donosi liječnik koji će Vas pregledati i postaviti Vam važna pitanja.

Odgovori na još neka pitanja

Muškarci krv mogu darovati svaka 3 mjeseca, dok žene krv smiju darovati svaka 4 mjeseca. Darivanjem krvi se ne možete zaraziti AIDS-om niti drugim zaraznim bolestima. Postupkom darivanja krvi ne ugrožavate svoj život jer je materijal za uzimanje krvi u potpunosti jednokratan. Postupkom darivanja krvi nećete razviti ovisnost.

Prije darivanja važno je da ste jeli i da pijete dovoljno tekućine, koju morate unostiti i nakon darivanja krvi kako biste nadoknadili izgubljenju tekućinu iz organizma.

Prava i pogodnosti za darivatelje krvi
  • Radnik po osnovi darivanja krvi, ostvaruje pravo na jedan plaćeni slobodan dan, koji koristi na dan darivanja, osim ako kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu nije drukčije određeno. Zakon o radu (pročišćeni tekst) čl.86. st.6. (NN93/14). Ovo pravo je povoljnije riješeno u pojedinim kolektivnim ugovorima prema kojima radniku pripada pravo na dva dana plaćenog dopusta za svako darivanje krvi.
  • Sredstva za premiju dopunskog zdravstvenog osiguranja koje provodi Zavod osiguravaju se u državnom proračunu za osiguranike:

    3. osigurane osobe dobrovoljne darivatelje krvi s više od 35 davanja (muški) odnosno s više od 25 davanja (žene). Zakon o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju NN (85/06,150/80, 70/10)

Potvrdu o navedenome možete dobiti na akciji darivanja krvi

  • Odlukom o socijalnoj skrbi, utvrđeno je da pravo na besplatnu godišnju pokaznu kartu ZET-a imaju dobrovoljni darivatelji krvi, i to muškarci koji su dali krv trideset i više puta i žene koje su krv darovale dvadeset i više puta, ako to pravo ne ostvaruju po drugoj osnovi.

Potvrdu o navedenome zatražite u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu, Petrova 3

Posebno hvala
  • Posebno hvala darivateljima krvi koji su 2016. godine darovali krv

    200 puta:

    Silvijo Puljčan

    125 puta:

    Zdravko Kučinić

    Ivan Petković

    100 puta:

    Antun Dravinski

    Stjepan Fuček

    Branko Juratovac

    Miljenko Posilović

    Vjekoslav Račić

    Vinko Razum

    Ivan Reščić

    Nikola Štokan

    Branko Zeman

    Sulejman Zukić

    75 puta:

    Alfred Antonovski

    Đuro Arlović

    Šimo Barišić

    Željko Čep

    Zvonko Čukelj

    Mladen Erić

    Stjepan Jašek

    Ivica Kuzmić

    Robert Leljak

    Ivan Marinić

    Damir Negovec

    Stjepan Pozderac

    Dražen Škofljanec

    55 puta:

    Gordana Čakarun

    Radinka Glavan

    50 puta:

    Tomica Antolić

    Marinko Azinović

    Branko Bartolić

    Ilija Brkić

    Željko Bubanko

    Damir Celčić

    Ivica Ceronja

    Enes Crnkić

    Dražen Dominić

    Franjo Dutković

    Zvonimir Grgić

    Ivan Grubec

    Belizar Hotko

    Nenad Išek

    Stjepan Jagušt

    Damir Koščević

    Zoran Ležaić

    Goran Lončar

    Lovro Martinić

    Miro Matijević

    Dragutin Miholić

    Domagoj Milinković

    Kristijan Modrić

    Rajko Mort

    Alen Octenjak

    Nenad Pajić

    Mirko Radić

    Zlatko Salaj

    Renato Severec

    Boris Šabarić

    Marko Šupe

    Mladen Telešman

    Rober Varga

    Darko Vlašić

    Branko Vlašić

    Božidar Vužić

    35 puta

    Sanda Agnić

    Vlasta Debanić

    Zvjezdana Đuranek

    Dragica Filipović

    Danijela Gojak

    Nadica Herjavić

    Željka Ilijašev

    Iva Kračun

    Mirjana Levatić

    Eugenija Marušić

    Marina Matutinović

    Sanja Projić

    Barica Rapljenović

    Biserka Šmerda

Akcije darivanja krvi u:

Srednje škole

Često puta osoba odluči darovati krv po prvi puta upravo za vrijeme pohađanja srednje škole. Osobe koje daruju krv prvi puta nazivaju se Prvodarivatelji i u Zagrebu ih svake godine bude oko 1000. Iskreno se zahvaljujemo svakoj školi, ravnatelju i povjereniku Crvenog križa koji nam pomažu da upravo u vrijeme njihovog osobnog obrazovanja odgajamo mlade ljude i budimo im svijest o potrebi darivanja krvi i pomaganja drugima u najtežim situacijama. Svakome prvodarivatelju želimo da krv može darovati do kraja svog života, jer to znači da će uvijek biti dio zdrave populacije i u mogućnosti pomoći drugome.

Škole u kojima se održavaju akcije darivanja krvi:

Geodetska tehnička škola
Gimnazija Lucijana Vranjanina
Gimnazija Tituša Brezovačkog
Gornjogradska gimnazija
Graditeljska tehnička škola
I gimnazija
I. tehnička škola Tesla
II ekonomska škola
III gimanzija
IV gimnazija
IX gimnazija
Klasična gimnazija
Policijska akademija
Poštanska i telekomunikacijska škola
Prirodoslovna škola Vladimira Preloga
Prva ekonomska škola
Strojarska škola Frana Bošnjakovića
Škola za cestovni promet
Škola za medicinske sestre Mlinarska
Škola za medicinske sestre Vinogradska
Škola za medicinske sestre Vrapče
Škola za primalje
Športska gimnazija
Tehnička škola Ruđera Boškovića
Tehnička škola Zagreb
Upravna škola Zagreb
V gimnazija
X gimnazija „Ivan Supek“
XIII gimnazija
XVI gimnazija
XVIII gimnazija
Zdravstveno učilište Zagreb II Gimnazija

    Visokoobrazovne institucije

    Poslije prvodarivanja u srednjim školama, naši darivatalji svoj put u humanosti često nastavljaju i za vrijeme studiranja. Upravo na fakultetima ponovno srećemo prvodarivatelje koje smo upoznali u srednjoj školi. Nadamo se da će svi oni nastaviti svoj put darivanja krvi i u svojim radnim organizacijama ili u našim prostorima. Mi ćemo uvijek nastojati da Vam svako darivanje bude lijepo iskustvo i biti ćemo Vam poticaj i oslonac na tome Vašem putu.

    Ukoliko studirate na fakultetu koji nije uključen u akcije darivanja krvi, slobodno nam se javite.

    Fakulteti u kojima se organiziraju akcije darivanja krvi:

    Kineziološki fakultet
    Tehničko veleučilište Zagreb
    Fakultet elektrotehnike i računarstva

    Radne organizacije
    Poslije darivanja krvi u srednjoj školi i na fakultetu, dobru tradiciju nastavljamo i u radnom okruženju. Ovim putem želimo se zahvaliti upravama navedenih organizacija, organizatorima akcija u njima bez kojih ne bismo mogli organizirati akcije, a najviše se zahvaljujemo svakom darivatelju, ali i osobama koje pokušaju darovati krv, jer krv je nekada jedini lijek!

     

    Radne organizacije u kojima se organiziraju akcije darivanja krvi:

    Coca-Cola
    Čistoća
    Dukat
    Elektra
    Ericcson Nikola Tesla
    FINA
    Franck
    Gradska plinara Zagreb
    Hrvatska elektroprivreda
    Hrvatska lutrija
    Hrvatska Narodna banka
    Hrvatska pošta
    Hrvatska radio televizija
    Hrvatski telekom
    Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje
    Ina poslovna zgrada
    Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice
    Končar
    Končar distributivni transformatori
    Končar električna vozila
    Končar energetski transformatori
    Končar mjerni transformatori
    Kraš
    Naftaplin
    Općinski građanski sud
    Pliva
    Privredna banka Zagreb
    Psihijatrijska bolnica Vrapče
    Remontni zavod
    Zagrebačka banka
    Zagrebački električni tramvaj

    Crveni križ

    U našim prostorima se krv može darivati jednom mjesečno, osim u Sesvetama, gdje se akcije održavaju svaka dva mjeseca. Ukoliko krv niste mogli darovati u svojoj radnoj organizaciji, ili u njoj nema organiziranih akcija, dođite u naše prostore ili nas kontaktiranje da organiziramo akcije kod Vas.

     

    Prostori Crvenog križa gdje nas možete posjetiti:

    Crveni križ Zagreba, Ilica 223
    Crveni križ Zagreba, Siget 18a (Super Andrija)
    Udruženje obrtnika Sesvete, Ninska 11c, Sesvete

    Skip to content