Prevencija u digitalnom dobu: Djeca su sve ranjivija online – što možemo učiniti?

Dvije predstavnice Gradskog društva Crvenog križa Zagreb prisustvovale su 11. veljače 2025. obilježavanju Dana sigurnijeg interneta, u organizaciji Centra za Sigurniji Internet (CSI) i A1, održanom u Osnovnoj školi K. Š. Gjalski.

Cilj ovog događaja bio je osvijestiti djecu, roditelje i sve koji rade s mladima o važnosti sigurne upotrebe digitalnih tehnologija, kao i zaštiti od online prijetnji. Posebno je predstavljen novi projekt BOB (Bolji Online Bot), koji omogućuje korisnicima anonimniju komunikaciju i pristup savjetima bez fizičke osobe s druge strane linije. Također, istaknuta je i savjetodavna i prijavna linija CSI-a (Help line & Hotline), kojoj se mogu obratiti svi koji trebaju podršku ili savjet u vezi s digitalnom sigurnošću.

Na panel diskusiji sudjelovali su Tomislav Ramljak, voditelj CSI-a, Ivana Ančić, rukovoditeljica A1 brenda, Mario Keča, ravnatelj OŠ K. Š. Gjalski, i drugi stručnjaci.

Za Crveni križ Zagreb, sudjelovanje na ovom događaju iznimno je važno jer kroz programe prevencije trgovanja ljudima educiramo djecu i mlade o potencijalnim opasnostima, uključujući one koje vrebaju iz digitalnog prostora. Naši programi ukazuju na to da su već djeca u drugom razredu osnovne škole izložena različitim online prijetnjama, budući da aktivno koriste digitalne uređaje.

Zahvaljujemo organizatorima na korisnim informacijama i prilici za suradnju u podizanju svijesti o sigurnosti na internetu!